Soğuk Lipoliz ile Ameliyatsız Jinekomasti Tedavisi

coolsculptinggynokomastiaJinekomastinin  nedeni tam olarak bilinmemek ile birlikte pekçok etken sebep olabilmektedir. Genel olarak seks hormonlarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Glandüler, mikst tip, lipomatöz olarak üç tip jinekomasti vardır. Büyümeyi gerçek meme dokusu sağlıyor ise Glandüler tip; yağ dokusu artışı oluşturan lipomatöz tip;  Meme ve yağ dokusu aynı zamanda artış gösteriyor ise Mikst (mixt) tip jinekomastidir.   Teknolojinin sunduduğu imkanlar ile birlikte jinekomasti tedavisi tipine göre medikal olarak da  mümkündür.

Jinekomasti nasıl oluşur?
Erkek meme dokusunun aşırı büyümesi olan Jinekomastinin oluşum nedeni sıklıkla nedeni belli olamayan  yani idiopatiktir. Fizyopatolojik olarak kanda östrojen artışı veya östrojen benzeri yapıların artışı da zaman zaman neden olarak kabul edilmektedir.

Hangi Türden Rahatsızlıklar Jinekomastiye Neden Olur?

En sık karşılaşılan durum hormon dengesizlikleridir. Klinefelter’s Sendromu yani testesteron azlığı nedenine bağlı olan nedenler, testis tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri gibi östrojen artışı ile seyreden rahatsızlıklar, kilo alımı, böbrek yetmezliği ve siroz, karaciğer tümörleri, hemodiyaliz, tirotoksikozda serumda yüksek östradiol düzeyiyle iliskili jinekomasti, erişkin kabakulak enfeksiyonu testiküler atrofi, hipogonadizmspinal kord zedelenmesi, alkol, amfetamin, simetidin, trisiklik antidepresanlar, mariahuana, vücut geliştirmede kullanılan anabolik steroidler gibi uzun süreli ilaç kullanımı, testiküler disfonksiyona ve %10 olgu da jinekomastiye neden olabilir.

Hangi yaş aralığında jinekomasti uygulaması yapılır?

18 yaşını tamamlamış her erkekte yapılabilmektedir. İleri derecede psikolojik sorun oluşturduğu durumlarda daha erken yaşlardaki erkeklerde de fazlalık alanının alınmasına yönelik planlama yapılması mümkündür.

Ameliyatlı veya Ameliyatsız Jinekomasti sonrasında tekrar oluşur mu?

İdiopatik jinekomastide uygulama sonrası tekrarlanması oldukça nadiren görülen bir durumdur Tekrarlanması söz konusu olduğun tamamen eski halini almaz kısmen geri dönüş yaşanır.

Coolsculpting nedir?

Bölgesel incelme amaçlı, yağ dokusunun kalınlığının azaltılmasını, yağ hücrelerini nekroza uğratmadan, programlanmış hücre ölümü yani apoptoz ederek, lenf drenaj sistemi ile doğal yollardan vücuttan atılımını sağlayan FDA onaylı Zeltiq CoolSculpting tedavisi genel ya da lokal anestezi ya da cerrahi bir işlem gerektirmeyen, ağrısız, acısız, zahmetsiz soğuk lipoliz yöntemidir Lokal incelme konusunda Coolsculpting ,yağ birikimlerinin %20 ile %40 oranında azalmasını sağlayan bir tedavidir.

Dünya çapında 60’dan fazla ülkede güvenle uygulanan etkisi kanıtlanmış her yaştan erkek ve kadınlara uygulanabilen, sadece kas üstü yağ dokusuna etki ederek çevre doku ve organları hiç bir şekilde etkilemeyen, tedavi öncesi ve sonrasında ilaç, diet vb. özel bir işleme ihtiyaç duyulmamaktadır. Yağ hücrelerinin büyüklüklerini azaltarak değil, yağ hücrelerinin kendisini ortadan kaldıraran kryolipoliz teknolojisi Coolsculpting sonuçları kalıcı bir tedavi yöntemidir.

soğuk lipoliz coolsculpting bölgesel incelme