İleri Antiaging Uygulamalarında Oksidatif Stres Testinin Önemi

oksidatifstres

Sağlıklı yaşam için, modern teknolojik altyapısı ile internasyonel normlara uygunluğu, Almanya’nın en güvenilir akreditasyon kuruluşlarından olan DAkkS’tan, Tıbbi Laboratuvar Kalite ve Yeterlilik akreditasyon belgesini alarak,Türkiye’de en geniş akredite edilmiş test parametresi (>549 test) ile  hizmet veren Synevo, tıbbi laboratuvar hizmetleri sunmaktadır.
Serbest radikaller olarak adlandırılan agresif molleküller, vücudumuza alınan oksijen kullanımı ve metabolizması esnasında oluşur. Vücudumuz normal koşullarda serbest radikalleri kontrol altında tutar. Vücudun dengesi bozulması durumunda ise çok sayıda serbest radikaller oluşmaya başlar. Böylece pek çok hastalığın kaynaklarından biri olan oksidaditif stres meydana gelir. Vücudumuzdaki sağlıklı hücrelere saldıran serbest radikallerin, sağlıklı hücrelere zarar vererek okside edip bozması, oksidadif strese neden olur.

Serbest Radikal Nedir?
Serbest radikallerin olobsidatifstresuşması yalnızca yaşamsal önemi olan ve bedenin yakma işlemi esnasında değil; aynı zamanda UV ışınları, ozon, radyoaktivite, çevreye zararlı maddeler ya da ilaçlar ile de meydana gelebilmektedir. Dışarıdan destek olarak alınan bazı vitaminler, mineraller ve enzimler gibi antioksidan olarak adlandırılan vücudumuzun da oluşturduğu doğal koruyucu maddeler,  serbest radikallerin oluşumundan kaynaklı zarara karşı savunma mekanizmasını geliştirirler. Vücudumuzdaki kontrol mekanizmasının mükemmel dengesi, stres yaşam stili ve çevre koşulları gibi dış etmenlerin zararına uğrayarak erozyona neden olur. Devamlılık arz eden oksidatif stres antioksidatif kapasitenin zadnahasariyıflamasına neden olur.

Zamanından önce yaşlanma, kardiyovasküler rahatsızlıklar, tromboz oluşumu, ateroskleroz artrit ve alerji gibi kronik iltihaplı hastalıklar, karaciğer, böbrek ve akciğer hastalıkları, Parkinson ve Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklar ve kansere neden olan serbest oksijen radikalleri, kan içerisinde dolaşarak tüm vücutta zararlı etkilere yol açabilirler.

Oksidatif Stres ölçülebilir ve tedavi edilebilir bir durumdur.
koah-patogenezi-34-728

Uzman laboratuvar sistemleri sayesinde oksidatif stres düzeyi ve antioksidatif savunma sisteminin durumu ölçümlenebilmektedir.

 

 

 

 

 

Oksidatatif Stres Paneli

Serbest Radikallerin Oluşumu                Antioksidan Savunma Sistemi Ölçümü
Malodialdehit MDA                                            Total Antioksidan Kapasite (TAS)
Glutatyon (GSH)
Glutatyon Peroksidaz (GSH – Px)
Vitamin C (askorbitasit)
Vitamin E (a-tokoferol)
Selenyum
Çinko

Oksidanlara karşı ne yapılabilir?
Aşırı fiziksel zorlanmalar, negatif çevre koşulları, ilaçlar, sigara, alkol ve madde bağımlılığı, yetersiz ve yanlış beslenme biçimi, söz konusu olabilir. Bireysel risk faktörlerini azaltmak ya da ortadan kaldırmak ve uzman doktorunuzun, kişisel sağlıklı yaşam biçimi önerilerine uyarak, vitaminler, mineraller ve doğal gıda besin takviyesi ile antioksidan savunma sistemini desteklemek gerekmektedir.