Güneş Lekeleri Tedavi Edilebilir mi?

Cildi güneşin “ultraviyole ışınlarından” korumak amacıyla üretilen melanosit, deriye rengini veren melanin pigmentini üretir. Melanin normalde koyu tenlilerde daha fazla, beyaz tenlilerde daha az üretilir. Güneşe maruz kalma sonrasında deride melanin üretimi artar. Bu renk pigmentleri deriyi bir giysi gibi örterek güneşin zararlı etkilerinden korumaya çalışır.

Özellikle yaz aylarında kontrolsüz bir şekilde yapılan güneş banyoları sonrası güneş yanıkları meydana gelebilmektedir. Açık tenli, uzun süre güneşe maruz kalan kişilerde ortaya çıkayan güneş lekesi ya da yaşlılık lekelerine tıp dilinde ”solar lentigo” denir.  Güneşte gereğinden fazla kalan kişilerde; ani yanmalar, soyulmalar ve kızarmaların tekrarı durumunda, yıllar içinde ortaya çıkmaktadır. Yüzdeki veya gövdedeki çillenmeler kalıtsal bir özellik olması ile birlikte  genellikle açık tenli bireylerde gözlenmektedir. Sütlükahve renkte olan, 0.5-2 cm arasında değişen çeşitli büyüklükte olan ve güneş nedeniyle oluşan güneş lekelerinin, güneş olmayan mevsimlerde rengi açılır ve yok olmuş hissi verebilmektedir.

Güneş Lekeleri Tedavi Edilebilir mi?

Güneş lekelerinin birçok tedavi yöntemi vardır. Kliniğimizde size uygun olan kozmetik medikal uygulamalardan biri veya kombinasyonu ile güneş lekelerinizden kurtulabilirsiniz. Muayene sonrasında uygulanılacak tedavi yöntemi, konusunda uzman kişi tarafından yapılmaktadır.

Süt Peeling

Anti-aging özelliklere sahip bir peeling olan süt peeling doğal meyve asitleri olan Alfa hidroksi asitlerden yapılır. Kolay uygulama ve yüksek tolerans için süt formunda likit peelingtir. Emilimi güçlendiren aktif etken maddeler sayesinde cansız görünüm, kırışıklıklar, epidermal stimülasyon, pürüzsüzleştirici etki sağlar. Meyve asitleri kullanılarak uygulanır. Ölü derilerinden arınan cilt daha yumuşak ve ışıltılı bir görünüme kavuşur. Ayrıca cildin su tutma özelliğini arttırdığından sürülen kremler cilt tarafından daha kolay emilir.  Kişinin ihtiyacına göre tekrarlanır.

Kimyasal Peeling

Epidermisin (derinin en üst tabakası) alt katmanı uyarılarak cildin üst tabakasının yenilenmesini sağlar. Kişinin cilt yapısına ve ihtiyacına göre yüzeysel, orta ve derinlemesine olarak üç düzeyde yapılır.
Kimyasal Peeling, güneşin ultraviyole ışınlarının neden olduğu ve sonucunda ciddi cilt tahribatına yol açan foto yaşlanma etkisinin giderilmesi için en sık kullanan medikal estetik yöntemlerinden biridir. Kimyasal peeling yöntemleri ile foto yaşlanmaya bağlı olan epidermal ve dermal hasarlar gözle görülür şekilde azalmaktadır.
Cilt lekelerine göre ortalama 4 ile 8 seans arasında uygulama dozuna göre haftada 1 ya da 15 gün aralıklarla planlanmaktadır. Uygulamanın amacı cilt yüzeyindeki lekelerin, akne izlerinin ve ince kırışıklıkların tedavisi için cildin üst katmanının meyve asitli solisyonlarla soyma işlemidir.

TCA Peeling

0.45 mm derinlikte deride soyma yapan TCA peelingler, orta peelinglerden en çok kullanılanılanlardandır. Hücre yenilenmesini hızlandırmak için ciltte soyulmayı arttırıcı etki gösteren TCA peeling; yüzeysel kırışıkların giderilmesi, yüzeysel izlerin giderilmesi, leke problemlerinin giderilmesi için kullanılır. TCA peelingin ortalama uygulama süresi 15 dakikadır.

Q-SwitchedNd:YAG Lazer sistemi  ile Karbon Peeling Uygulaması

1064/532nm çi dalga uzunluğu ve oto-kalibrasyon özelliği (Opsiyonel) kullanılan enerjinin işlem süresi boyunca stabil ve kusursuz bir şekilde dokuya ulaşmasını sağlar.